Spoorlijn Haarlem - Uitgeest
De spoorlijn tussen Haarlem en Uitgeest is aangelegd als verbinding tussen de Oude Lijn en Staatslijn K. De spoorlijn heeft een lengte van 18.0 kilometer.
Geschiedenis
Vanwege de bouw van de Hembrug, die lange tijd zou duren, werd besloten om een spoorlijn tussen Uitgeest en Haarlem aan te leggen. Hiermee was het mogelijk om vanuit Den Helder naar Amsterdam te rijden.
Aanleg
Beveiliging
Opening & ingebruikname
Op 1 mei 1867 wordt de spoorlijn geopend.
Wijzigingen
- In 1940 worden de eerste plannen gemaakt voor de bouw van de Velsertunnel, ter vervanging van de Velserspoorbrug. Als gevolg van het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog begint de bouw pas in 1952. In 1957 wordt de tunnel in dienst genomen. De spoorlijn wordt hiertoe in oostelijke richting opgeschoven. De aansluiting naar IJmuiden komt bij het station Driehuis Zuid te liggen. Het traject tussen Velsen-IJmuiden Oost en Beverwijk over de spoorbrug komt te vervallen, evenals halte Velsen-Hoogovens.
Stations
Aan de spoorlijn hebben in totaal 11 stations gelegen. In de loop der jaren zijn er van deze station, drie gesloten.
Haarlem
Het station ligt op kilometer punt 0,0.
Kleverlaan
De halte lag op kilometer punt 1,8.
Bloemendaal
Het station ligt op kilometer punt 2,6.
Santpoort-Zuid
Het station ligt op kilometer punt 4,4.
Kruidenbergerweg
De halte lag op kilometer punt 5,3.
Santpoort-Noord
Het station ligt op kilometer punt 5,9.
Driehuis-Westerveld
Het station ligt op kilometer punt 7,1.
Driehuis
Het station ligt op kilometer punt 7,1.
Velsen Zeeweg
Het station ligt op kilometer punt 7,8.
Velsen-IJmuiden Oost
Het station ligt op kilometer punt 8,8.
Velsen Hoogovens
Het station lag op kilometer punt 10,2.
Beverwijk
Het station ligt op kilometer punt 11,7.
Beijnes
Het station ligt op kilometer punt 12,6.
Heemskerk
Het station ligt op kilometer punt 14,4.
Uitgeest
Het station ligt op kilometer punt 18,0.
Aansluitingen
Dienstregeling
Per 29 september 1957 is de nieuwe spoorlijn door de Velsertunnel opgenomen in de dienstregeling.
Met ingang van de dienstregeling 1969/1970 rijdt ieder uur een aparte stoptrein tussen Haarlem en Uitgeest. Tot aan mei 1969 was deze stoptrein gekoppeld aan de stoptrein tussen Amsterdam en IJmuiden. Daarnaast gaat er een semi-sneltrein rijden tussen Amsterdam en Den Helder. Deze stopt echter niet tussen Haarlem en Uitgeest.
Ongevallen
| Spoorwegstations aan de spoorlijn Haarlem - Uitgeest (Cursief: voormalig station) |
|---|
|
0,0: Haarlem · 1,8: Kleverlaan · 2,6: Bloemendaal · 4,4: Santpoort Zuid · 5,3: Kruidbergerweg · 5,907: Santpoort Noord · 7,1: Driehuis · 7,1: Westerveld · 7,8: Velsen Zeeweg 8,8: Velsen-IJmuiden Oost 10,2: Velsen Hoogovens · 11,599: Beverwijk · 12,6: Beijnes · 14,4: Heemskerk · 18,022: Uitgeest |