Miljoenenlijn: verschil tussen versies
(Dienstregeling.) |
|||
| Regel 6: | Regel 6: | ||
| − | In 2004 besluit de provincie Limburg om de bevoegdheden, taken en verantwoordelijkheden voor de spoorlijn over te nemen van de NS. In 2006 wordt door de provincie een aanbesteding uitgeschreven met ook het stads- en streekvervoer in de provincie. Het treinverkeer valt onder de concessie Zuid-Limburg. De aanbesteding van het gezamenlijke bus- en spoorvervoer moet resulteren in een dienstregelingmodel dat ook wordt gebruikt in de Achterhoek, waarbij de streekbussen de aanvoer van reizigers verzorgen, terwijl buslijnen die met de trein concurreren worden opgeheven. De tijden van de bussen en treinen moeten goed op elkaar aansluiten. Door Hermes en [[Veolia Transport]] worden inschrijvingen ontvangen. Hoewel [[Syntus]] interesse had, schreef het bedrijf zich niet in. Aandeelhouder Keolis blokkeerde de inschrijving, terwijl de NS als aandeelhouder in Syntus wel mee wilde doen. De concessie wordt op | + | In 2004 besluit de provincie Limburg om de bevoegdheden, taken en verantwoordelijkheden voor de spoorlijn over te nemen van de NS. In 2006 wordt door de provincie een aanbesteding uitgeschreven met ook het stads- en streekvervoer in de provincie. Het treinverkeer valt onder de concessie Zuid-Limburg. De aanbesteding van het gezamenlijke bus- en spoorvervoer moet resulteren in een dienstregelingmodel dat ook wordt gebruikt in de Achterhoek, waarbij de streekbussen de aanvoer van reizigers verzorgen, terwijl buslijnen die met de trein concurreren worden opgeheven. De tijden van de bussen en treinen moeten goed op elkaar aansluiten. Door Hermes en [[Veolia|Veolia Transport]] worden inschrijvingen ontvangen. Hoewel [[Syntus]] interesse had, schreef het bedrijf zich niet in. Aandeelhouder Keolis blokkeerde de inschrijving, terwijl de NS als aandeelhouder in Syntus wel mee wilde doen. De concessie wordt op 16 mei 2006 toegewezen aan Veolia. Dit bod bevat onder andere de uitbreiding van de dienstregeling en de aanschaf van nieuw materieel. Hermes ging in bezwaar na de gunning, waarmee de voorbereidingen van Veolia vertraagden. Na het intrekken van het bezwaar van Hermes bleef er nog maar 2 maanden over om materieel te bestellen, personeel te werven en op te leiden en de omloop voor materieel en personeel gemaakt moet worden. Dit bleek niet genoeg, zodat er in het begin van de concessie gereden moest worden met gehuurd materieel. Ook had het personeel niet veel ervaring met het materieel, waardoor er geregeld treinen uitvielen. |
| Regel 68: | Regel 68: | ||
Ingaande 2 augustus 1954 gaan er drie [[DE - Treinstellen DE (Blauwe Engel)|treinstellen DE2]] rijden van [[Heerlen]] via [[Simpelveld]] naar [[Schin op Geul]]. Voor het vervoeren van toeristen rijden de treinstellen tot 12 september 1954 door naar [[Valkenburg]]. | Ingaande 2 augustus 1954 gaan er drie [[DE - Treinstellen DE (Blauwe Engel)|treinstellen DE2]] rijden van [[Heerlen]] via [[Simpelveld]] naar [[Schin op Geul]]. Voor het vervoeren van toeristen rijden de treinstellen tot 12 september 1954 door naar [[Valkenburg]]. | ||
| + | |||
| + | |||
| + | Met ingang van de [[dienstregeling 2007]] neemt Veolia de exploitatie over van de spoorlijn van de NS. In afwachting van nieuwe [[GTW (Heuvellandlijn)|treinstellen]], worden de eerste maanden met [[V - Treinstellen Plan V|oude treinstellen]] van NS gereden. Door Veolia worden zowel snel- als stoptrein gereden. De sneltreinen rijden tussen Maastricht en Heerlen. Zij stoppen onderweg alleen in Meerssen en Valkenburg. De sneltreinen rijden tot 22.30. De stoptreinen rijden van Maastricht Randwijck tot Kerkrade Centrum. | ||
| + | |||
| + | |||
| + | Met ingang van de [[dienstregeling 2017]] neemt Arriva de exploitatie over van Veolia. | ||
| + | |||
Versie van 11 jun 2023 22:38
De spoorlijn tussen Schaesberg en Simpelveld is beter bekend als de Miljoenenlijn en heeft een lengte van 12,5 kilometer. Thans is alleen het traject tussen Landgraaf en Kerkrade Centrum in gebruik voor reizigersvervoer. Tussen Kerkrade Centrum en Simpelveld maakt de spoorlijn deel uit van de infrastructuur van de ZLSM (Zuid-Limburgse Stoomtrein Maatschappij).
Inhoud
Geschiedenis
In 2004 besluit de provincie Limburg om de bevoegdheden, taken en verantwoordelijkheden voor de spoorlijn over te nemen van de NS. In 2006 wordt door de provincie een aanbesteding uitgeschreven met ook het stads- en streekvervoer in de provincie. Het treinverkeer valt onder de concessie Zuid-Limburg. De aanbesteding van het gezamenlijke bus- en spoorvervoer moet resulteren in een dienstregelingmodel dat ook wordt gebruikt in de Achterhoek, waarbij de streekbussen de aanvoer van reizigers verzorgen, terwijl buslijnen die met de trein concurreren worden opgeheven. De tijden van de bussen en treinen moeten goed op elkaar aansluiten. Door Hermes en Veolia Transport worden inschrijvingen ontvangen. Hoewel Syntus interesse had, schreef het bedrijf zich niet in. Aandeelhouder Keolis blokkeerde de inschrijving, terwijl de NS als aandeelhouder in Syntus wel mee wilde doen. De concessie wordt op 16 mei 2006 toegewezen aan Veolia. Dit bod bevat onder andere de uitbreiding van de dienstregeling en de aanschaf van nieuw materieel. Hermes ging in bezwaar na de gunning, waarmee de voorbereidingen van Veolia vertraagden. Na het intrekken van het bezwaar van Hermes bleef er nog maar 2 maanden over om materieel te bestellen, personeel te werven en op te leiden en de omloop voor materieel en personeel gemaakt moet worden. Dit bleek niet genoeg, zodat er in het begin van de concessie gereden moest worden met gehuurd materieel. Ook had het personeel niet veel ervaring met het materieel, waardoor er geregeld treinen uitvielen.
Aanleg
Beveiliging
Opening & ingebruikname
Wijzigingen
- In 1942 eist de Duitse bezettingsmacht in Nederland 500 kilometer aan bovenbouw materialen van de spoorwegen. Dit werd verkregen door voor ongeveer 100 kilometer uit eigen voorraad worden geleverd, 214 kilometer werd verkregen door het opbreken van enkelsporige baanvakken met weinig treinverkeer. Er werd 91 kilometer dubbelspoor opgebroken, zodat op deze baanvakken nog slechts enkelspoor overbleef. Daarnaast leverde het opbreken van emplacementen en aansluitingen 61 kilometer op. Een deel van dit dubbelspoor is afkomstig van het baanvak Schaesberg - Simpelveld. Na de oorlog keerde het tweede spoor niet meer terug.
- In het voorjaar van 1948 wordt begonnen met de elektrificatie van het traject Roermond - Maastricht. Ook het gedeelte tussen Roermond en Eindhoven wordt geëlektrificeerd. In Weert en Roermond worden onderstations gebouwd. Ook enkele schakelstations komen op het traject te staan. Op 12 mei 1949 wordt met de nieuwe ElD4 treinstellen 660 + 661 de officiële openingsrit verreden na de elektrificatie van Eindhoven naar Maastricht. Ook werd met de treinstellen de openingsrit van de spoorlijn Schaesberg - Kerkrade Centrum - Simpelveld, de Miljoenenlijn. Al wordt dit stuk verreden door stoomlocomotief 6025 en D trein rijtuigen. In Schin op Geul wordt weer overgestapt op de ElD4 treinstellen voor de terugrit.
Stations
Langs de spoorlijn waren 6 stations te vinden. Thans zijn er nog 4 stations in gebruik.
Landgraaf
Het station ligt op kilometer punt 0,0.
Eygelshoven
Het station ligt op kilometer punt 2,1.
Chevremont
Het station ligt op kilometer punt 4,0.
Kerkrade Centrum
Het station ligt op kilometer punt 5,7.
Kerkrade West
Het station lag op kilometer punt 8,2.
Simpelveld
Het station lag op kilometer punt 12,5.
Aansluitingen
Dienstregeling
Ingaande 2 augustus 1954 gaan er drie treinstellen DE2 rijden van Heerlen via Simpelveld naar Schin op Geul. Voor het vervoeren van toeristen rijden de treinstellen tot 12 september 1954 door naar Valkenburg.
Met ingang van de dienstregeling 2007 neemt Veolia de exploitatie over van de spoorlijn van de NS. In afwachting van nieuwe treinstellen, worden de eerste maanden met oude treinstellen van NS gereden. Door Veolia worden zowel snel- als stoptrein gereden. De sneltreinen rijden tussen Maastricht en Heerlen. Zij stoppen onderweg alleen in Meerssen en Valkenburg. De sneltreinen rijden tot 22.30. De stoptreinen rijden van Maastricht Randwijck tot Kerkrade Centrum.
Met ingang van de dienstregeling 2017 neemt Arriva de exploitatie over van Veolia.
Ongevallen
Sluiting & opbraak
|
Bronnen, Referenties en/of Voetnoten
|
| Spoorwegstations aan de spoorlijn Schaesberg - Simpelveld (Cursief: toekomstig station en/of voormalig station) (Vet: in gebruik bij de ZLSM) |
|---|
|
0,000: Landgraaf · 2,061: Eygelshoven · 3,973: Chevremont · 5,660: Kerkrade Centrum · 8,200: Kerkrade West · 12,500: Simpelveld |