200/300 - Rangeer locomotieven serie 200/300
In de periode 1934 - 1951 werden in totaal 169 rangeerlocomotoren in dienst gesteld. Deze locomotoren zijn groter en sterker dan de eerste serie locomotoren van de serie 100.
Inhoud
Geschiedenis
Aan het begin van de jaren ’30 kampte de NS met de toenemende concurrentie van het wegverkeer, dat vaak sneller was dan de stoomtrein. Hierdoor nam de populariteit van de trein af. Vrachtwagens konden makkelijker en sneller hun lading vervoeren. Dit was een reden voor de spoorwegen om de nogal trage, lokale goederentreinen met stoomlocomotieven te versnellen. Deze traagheid werd veroorzaakt doordat op elk station goederenwagons in en uit de trein moesten worden gerangeerd. Doordat er al ervaringen waren met verbrandingsmotorrijtuigen (de omBC en omC rijtuigen), werd er onderzocht of deze motor ook in de goederendienst kon worden gebruikt. Deze kon worden gebruikt om te rangeren op de stations, zodat de lokale goederentrein alleen nog maar een korte stop voor het aan- en afhaken van de wagons hoefden te maken. Dit resulteerde in een bestelling locomotoren van de serie 100. Na de positieve ervaringen met de eerste locomotoren uit 1930, wenste de NS grotere en sterkere locomotoren om zo stoomlocomotieven te kunnen vervangen. Op sommige plaatsen was het vervoer van zo'n danige omvang dat het niet meer lonend was om een stoomlocomotief de gehele dag onder stoom te houden. Zij werden hierop vervangen door locomotoren, die goedkoper in exploitatie was. Om een locomotor te kunnen bedienen, kreeg een rangeerder hiervoor een speciale opleiding. Hiermee kon ook een duurdere machinist worden uitgespaard. In 1933 werd een bestek op gesteld door de Dienst van Materieel en Werkplaatsen waaraan de locomotieven moesten voldoen. Zo wordt er een diesel-elektrische overbrenging voorgeschreven, een maximum gewicht van 16 ton en een sirene, die werkt op samengeperste lucht, welke afkomstig is van een der cilinders van de dieselmotor.
De locomotoren werden gebouwd door Werkspoor te Amsterdam (201 - 280 en 307 - 369). De 281 - 306 werden door de Centrale Werkplaats Zwolle gebouwd.
Technische gegevens
De locomotor heeft een lengte van 7,22 meter en een gewicht van 21 ton. De locomotoren zijn voorzien van een dieselmotor van . Ze zijn van het type en beschikken over cilinders Deze leveren een vermogen van pk bij omwentelingen per minuut. Een locomotor is voorzien van 2 tractiemotoren van , type . Elke tractiemotor heeft een vermogen van kW ( pk). In totaal heeft een locomotor de beschikking over een vermogen van kW ( pk). De tractiemotoren bevinden zich boven de beide assen. De locomotor is ontworpen voor een snelheid van 60 kilometer per uur. De asindeling van de locomotor is B. De wielen hebben een diameter van centimeter.
Uitvoering
De dieselmotor drijft de generator aan, welke de elektrische energie opwekt voor de twee elektromotoren.
De hoorn welke op de locomotoren 201-212 zat was een uitlaatgassenhoorn. Daar zat namelijk een aftakking in de uitlaatleiding met diverse kleppen en een reservoir. Vanaf het reservoir liep een leiding naar de hoorn op het dak. Bij de hoorn zit een klep, welke door een trekdraad bedient wordt vanaf het fluithandel.
Volgens de originele tekening van de elektrische hoorn (series 213-253 en 254-280) zat deze bij de serie 213-253 op het dak (in het midden) en bij de 254-280 tegen de zijwand.
Inzet
De eerste locomotoren worden ingezet te . Vanaf de de winterdienst 1935, welke in oktober 1935 begint, worden de locomotoren in Friesland ingezet. Zij rijden op de NFLS lijnen vanuit Leeuwarden naar Dokkum en Tzummarum. Hier verzorgden zij het goederenvervoer, met uitzondering van het zwaardere aardappelvervoer. Dit werd nog met stoomlocomotieven uitgevoerd. In de omgeving van Sneek kwamen rond 1938 de eerste locomotoren te rijden. Zij waren aan te treffen in de rangeerdienst op het goederenemplacement.
Na de oorlog kreeg Sneek twee locomotoren toebedeeld. Deze verzorgen de rangeerdienst en het rijden van konvooien in de omgeving. Zo zijn zij te zien op de tramlijn naar Bolsward en rijden zij de konvooien naar Bozum, IJlst en Oudega. De rangeerdienst hield in dat de goederenwagons over de juiste sporen werd verdeeld en het in elkaar zetten van de afvoertrein naar Leeuwarden. De goederen die hier verdeeld werden, waren kolen, kunstmest, olie en materialen voor de landbouw. Deze konden ook via de spoorweghaven worden afgevoerd. Bozum werd bereikt vanuit Sneek, dat alleen een laad- en losspoor had. IJlst en Oudega werden tegelijkertijd bediend door de locomotor. In Oudega was een mogelijkheid om om te lopen, zodat getrokken weer teruggekeerd kon worden naar Sneek in plaats van geduwd. In de zomermaanden werd door een locomotor een ketelwagon met drinkwater op pad gestuurd om de waterputten van wachterswoningen te vullen. Deze waren tot aan het eind van de jaren '60 niet aangesloten op gas, water en elektra.
Vanaf oktober 1947 worden door een aantal locomotoren de diensten gereden op de lijnen van de NTM (Nederlandsche Tramweg Maatschappij). Er worden zuivel, kolen, kunstmest en landbouwproducten vervoerd over deze lijnen. De NS nemen vanaf dat moment de exploitatie over van de NTM.
Per 1 oktober 1949 wordt de exploitatie van de NTM tramlijnen weer over gedaan aan de NTM
Op 28 juni 1968 rijdt de laatste goederentram tussen Bolsward en Sneek. De 259 uit Sneek en de 223 uit Leeuwarden reden deze tram, bestaande uit 13 beladen wagons, 4 lege wagons en een Dg. De tram was versierd met kransen, spandoeken en vlaggen.
De locomotoren doen in de jaren ’70 dienst bij de diverse hoofd- en lijnwerkplaatsen. Daarnaast zijn enkele locomotoren te vinden bij standplaatsen en grote (goederen)stations. Tot de hoofdwerkplaatsen behoren de werkplaatsen in Haarlem (treinstellen en rijtuigen) en Tilburg (locomotieven). Tot de lijnwerkplaatsen horen de werkplaatsen in Leidschendam (elektrische treinstellen), Feijenoord (diesellocomotieven en goederenwagons), Roosendaal (goederenwagons), Utrecht (treinstellen), Watergraafsmeer (diesellocomotieven), Zwolle (dieseltreinstellen en diesellocomotieven) en Maastricht (elektrische treinstellen en elektrische locomotieven). Tot de overige standplaatsen behoren Hengelo, Terneuzen, Venlo, Groningen, Leeuwarden, Arnhem en Eindhoven.
Inzet bij NS Cargo/Railion
Vanaf 1 januari 2003 worden de locomotoren niet meer door Railion gebruikt. De Arbeidsinspectie verbiedt namelijk het bedienen van de locomotor zonder hekwerk aan de buitenzijde. Hiermee komt aan de inzet van de locomotoren een einde. Als laatste werd
Inzet bij NS Materieel/NedTrain
Inzet bij bedrijven
De Rietlanden
Het Havenbedrijf de Rietlanden in de Amerikahaven in het Amsterdam Westelijk Havengebied neemt in 1969 locomotor 294 over van NS. In 1998 wordt de 294 verkocht aan. In de plaats daarvan komt de 360 bij de Rietlanden. De locomotor is door het Spoorwegmuseum ontdaan van de HIAB kraan ten behoeve van de eigen kraansik 362. De locomotor wordt gebruikt voor het beladen van kolentreinen.
Inzet bij spooraannemers
NBM Rail
Railpro
Strukton Materieel
Volker Stevin Rail & Traffic
Door Volker Stevin werden niet alle locomotoren in dienst genomen. Zo werd de defecte 360 in de hoofdwerkplaats Tilburg ontdaan van zijn HIAB kraan door het Spoorwegmuseum. In 1998 wordt de locomotor verkocht aan het Amsterdamse Havenbedrijf de Rietlanden.
Onderhoud
De hoofd- en lijnwerkplaatsen verzorgen het uitgebreide onderhoud van hun eigen locomotoren. De locomotoren van Terneuzen worden onderhouden in Feijenoord. De locomotoren van Groningen, Leeuwarden, Hengelo en Arnhem in Zwolle. De locomotoren van Venlo en Eindhoven worden in Maastricht onderhouden.
De rangeerlocomotieven waren bij verschillende Lijnwerkplaatsen in onderhoud. Begin jaren '90 waren zij in onderhoud te Rotterdam Feijenoord, Amsterdam Watergraafsmeer, Zwolle, Tilburg en Maastricht.
Revisie
Bijzondere uitvoeringen
Wijzigingen
- de 201-253 hadden de hoorn op het dak staan, bij de 254-280 zat deze aan de zijwand gemonteerd.
Wijzigingen tijdens de Tweede Wereldoorlog
Als gevolg van het tekort aan dieselolie werden alternatieven gezocht voor de aandrijving van de sikken. Er zijn diverse proeven geweest met diverse uitkomsten
- Locomotor 220 werd in 1942 voorzien van een Imbert houtgasgenerator. Hierin werd afvalhout verstookt. In de daaropvolgende jaren volgden nog eens 48 locomotoren deze wijziging.
- Locomotoren 258 en 311 werden in april 1943 voorzien van een turfgasgenerator.
- Locomotor 287 werd in de loop van 1943 uitverkoren om voorzien te worden van aan anthracietgasgenerator. Voor deze generator waren echter twee tanks nodig met koelwater en reiningswater. Deze zouden op een aparte platte wagen geplaatst moeten worden. Deze ombouw is uiteindelijk niet doorgegaan, omdat het te duur werd bevonden. In juni 1943 werd de 228 voorzien van een anthracietgasgenerator, waarbij de tanks op de locomotor waren geplaatst. Ook dit was geen succes.
Huisstijl
Van bruin naar geel grijs
| Nummer | Groen in | Geel grijs uit | Nummer | Groen in | Geel grijs uit | Nummer | Groen in | Geel grijs uit | Nummer | Groen in | Geel grijs uit |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 201 | n.v.t. | n.v.t. | 244 | 286 | 328 | ||||||
| 202 | n.v.t. | n.v.t. | 245 | 287 | n.v.t. | n.v.t. | 329 | ||||
| 203 | 246 | 288 | 330 | ||||||||
| 204 | 247 | 289 | 331 | 22 september 1972 | |||||||
| 205 | 248 | 290 | 332 | ||||||||
| 206 | n.v.t. | n.v.t. | 249 | 291 | 333 | n.v.t. | n.v.t. | ||||
| 207 | 250 | 292 | 334 | ||||||||
| 208 | n.v.t. | n.v.t. | 251 | 293 | 335 | ||||||
| 209 | 252 | 13 april 1973 | 12 juni 1973 | 294 | 336 | ||||||
| 210 | 253 | 295 | n.v.t. | n.v.t. | 337 | ||||||
| 211 | 254 | 296 | 338 | ||||||||
| 212 | n.v.t. | n.v.t. | 255 | 297 | 339 | ||||||
| 213 | 256 | 298 | 340 | ||||||||
| 214 | 257 | 299 | 341 | ||||||||
| 215 | 258 | n.v.t. | n.v.t. | 300 | 342 | ||||||
| 216 | n.v.t. | n.v.t. | 259 | 301 | 343 | ||||||
| 217 | 260 | 302 | 344 | 5 maart 1973 | 13 april 1973 | ||||||
| 218 | 261 | n.v.t. | n.v.t. | 303 | 345 | ||||||
| 219 | 262 | 304 | n.v.t. | n.v.t. | 346 | ||||||
| 220 | n.v.t. | n.v.t. | 263 | 305 | 347 | ||||||
| 221 | 264 | 306 | 348 | 7 februari 1973 | 22 maart 1973 | ||||||
| 222 | 265 | 307 | 349 | ||||||||
| 223 | 266 | n.v.t. | n.v.t. | 308 | 350 | 23 maart 1973 | 22 mei 1973 | ||||
| 224 | n.v.t. | n.v.t. | 267 | 309 | 351 | ||||||
| 225 | 268 | n.v.t. | n.v.t. | 310 | 352 | ||||||
| 226 | 269 | n.v.t. | n.v.t. | 311 | 353 | ||||||
| 227 | 270 | 312 | 354 | ||||||||
| 228 | 271 | 313 | 355 | ||||||||
| 229 | 272 | n.v.t. | n.v.t. | 314 | 356 | ||||||
| 230 | 273 | 315 | 357 | 20 januari 1972 | 21 februari 1972 | ||||||
| 231 | 274 | 316 | 358 | ||||||||
| 232 | 275 | n.v.t. | n.v.t. | 317 | 359 | ||||||
| 233 | n.v.t. | n.v.t. | 276 | 318 | 360 | ||||||
| 234 | 277 | n.v.t. | n.v.t. | 319 | 361 | ||||||
| 235 | 278 | 320 | 8 december 1972 | 2 februari 1973 | 362 | ||||||
| 236 | n.v.t. | n.v.t. | 279 | 321 | 27 oktober 1972 | 30 november 1972 | 363 | ||||
| 237 | 280 | n.v.t. | n.v.t. | 322 | 364 | n.v.t. | n.v.t. | ||||
| 238 | 281 | 323 | 365 | ||||||||
| 239 | n.v.t. | n.v.t. | 282 | n.v.t. | n.v.t. | 324 | 9 augustus 1972 | 11 oktober 1972 | 366 | n.v.t. | n.v.t. |
| 240 | n.v.t. | n.v.t. | 283 | 325 | 9 oktober 1972 | 8 november 1972 | 367 | n.v.t. | n.v.t. | ||
| 241 | 284 | 326 | 2 februari 1973 | 19 maart 1973 | 368 | ||||||
| 242 | 285 | 327 | 369 | ||||||||
| 243 |
HIAB kraan
Op 1972 kwam de 360 aan in de Hoofdwerkplaats Tilburg. De locomotor werd hier voorzien van een HIAB kraan. Deze kraan werd met name gebruikt bij spoorwegwerkzaamheden, waarbij bijvoorbeeld spoorstaven of dwarsliggers van de wagens afgehaald moesten worden.
| Nummer | Ombouw in | Ombouw uit | Nummer | Ombouw in | Ombouw uit |
|---|---|---|---|---|---|
| 227 | 1975 | 284 | 1983 | ||
| 242 | 1975 | 309 | 1974 | ||
| 246 | april 1975 | 344 | 1982 | ||
| 248 | 1975 | 355 | 1974 | ||
| 250 | 1975 | 360 | 1972 | 1972 | |
| 252 | 1983 | 361 | 1974 | ||
| 265 | 1975 | 362 | 1974 | ||
| 274 | 1975 | 368 | 1975 | ||
| 276 | 1975 |
Vernummeringen
Schadegevallen
- Op 22 februari 1955 raakt de 365 zwaar beschadigd te Hoek van Holland. De locomotor wordt door treinstel Materieel'36 ElD4 618 aangereden. De locomotor is op dat moment aan het rangeren met drie wagons van de Scandinavië Express. Het treinstel is onderweg van Rotterdam naar Hoek van Holland als trein . Het treinstel was door het rode sein gereden, kwam op een verkeerd spoor terecht en botste op de locomotor. De locomotor wordt niet meer hersteld van de schade en wordt gesloopt. Van het treinstel raakt het Bk rijtuig beschadigd. Vier schoonmakers die in de wagons van de Scandinavië Express aan het werk waren, raakten licht gewond.
- In april 1975 verongelukt de 205.
- In oktober 1981 wordt de 237 aangereden door een vierspan locomotieven serie 2200 in Breda.
Afvoer
In de Tweede Wereldoorlog werden in totaal 72 locomotoren naar Duitsland weggevoerd. Hiervan zijn 60 exemplaren weer teruggekeerd en werden 12 stuks als vermist afgevoerd.
De 366 werd op 12 december 1972 terzijde gesteld en werd verkocht aan het Spoorwegbouwbedrijf ten behoeve van de aanleg van de Amsterdamse metro. Op 6 maart 1973 werd de locomotor overgebracht van Tilburg naar Amsterdam.
Verkoop
- Aan de firma Pakhuismeesteren van de thee wordt in 1952 de 293 verkocht.
- Aan de firma Pametex in Den Haag wordt in 1972 de 207 verkocht.
- Aan de firma Hoechst in de Sloehaven wordt op 3 juli 1973 de 251 verkocht.
- Aan de firma C. Steinweg Handelsveem in de Rotterdamse Prinses Beatrixhaven werd de 203 verkocht. De locomotor werd in een blauwe kleur geschilderd. De locomotor is hier nog steeds actief met het verslepen van goederenwagons.
- Aan de firma Cronifer in Moerdijk zou in 1994 de 207 verkocht gaan worden, nadat de locomotor bij Pametex was afgedankt. Door de hoofdwerkplaats Tilburg werd Cronifer echter op de 633 gewezen. Deze werd uiteindelijk door Cronifer gekocht en de 207 bleef in Tilburg staan.
Museumlocomotieven
- Geldersch-Overijsselsche Lokaalspoorweg-Maatschappij (GOLS)
De Geldersch-Overijsselsche Lokaalspoorweg-Maatschappij te Winterswijk heeft de beschikking over de 270 en 289.
270
In 1999 kwam de 270 bij de GOLS en in 2001 werd de locomotor groen geschilderd.
In 2012 vinden er werkzaamheden plaats aan de motor van de locomotor. Hierbij moet onder andere de brandstofpomp en de poelie vervangen worden. De brandstofpomp moet gereviseerd worden.
289
In september 2012 komt de 289 bij de GOLS. De locomotor is afkomstig van de VSM. Hier was de locomotor overbodig. De locomotor is ontdaan van zijn dieselmotor en andere onderdelen. Op 28 december 2012 wordt de locomotor geplaatst op een stuk spoor bij het oude GOLS station in Winterswijk. De locomotor is in de laatste maanden van 2012 door vrijwilligers van de HSA uiterlijk opgeknapt en geschilderd in de historisch groene kleurstelling. Tevens werden alle loszittende delen vast gelast of vast geschroefd. De deuren zijn met een hangslot afgesloten en de ramen geblindeerd.
- Haarlem IJmuidense Spoorweg Maatschappij (HIJSM)
De HIJSM kreeg in de beschikking over de 232, 288 en 346. In 2010 ging de 232 over naar de stichting WIJS en de 288 en 346 gingen over naar de SHM.
232
288
Na het staken van de activiteiten in 2010 is de locomotor overgegaan naar de SHM.
346
Na het staken van de activiteiten in 2010 is de locomotor overgegaan naar de SHM.
- Museum Buurt Spoorweg (MBS)
De Museum Buurt Spoorweg te Haaksbergen heeft de beschikking over de 242, 259, 293 en 368.
242
259
293
In 1992 kwam de 293 als eerste Sik bij de MBS terecht. De locomotief had hiervoor dienst gehad bij Pakhoed in het Rotterdams havengebied. De locomotief was bij dit bedrijf in een rode kleurstelling gehuld. Doordat de locomotief in 1952 al verkocht was aan de voorganger van Pakhoed, Pakhuismeesteren van de thee, is de locomotief nagenoeg origineel. Slechts belangrijke wijzigingen werden door de NS aan de locomotief uitgevoerd. In 1993 werd de locomotief rijvaardig gemaakt en in het historische groen geschilderd. Eind jaren '90 werd de locomotief aan de kant gezet, vanwege het voldoende rijvaardig hebben van andere locomotieven. In het voorjaar van 2010 is men in Haaksbergen begonnen met het reviseren van de locomotief. Zo werd de dieselmotor volledig gereviseerd, plaatwerk vervangen en geschilderd. De locomotief werd van binnen en van buiten opnieuw geschilderd. De locomotief werd weer rood geschilderd en voorzien van opschriften van Pakhoed. In april 2011 was de revisie afgerond.
368
- Stichting De Locomotor (SDL)
De Stichting De Locomotor te Amersfoort heeft de beschikking over de 210, 211.
210
211
347
In september 2003 neemt de stichting de locomotor over van de firma BAM/NBM Rail. Deze locomotor is in bruikleen gegeven aan het Maritiem Museum (voorheen Havenmuseum) te Rotterdam. De locomotor zal in de uitvoering worden gebracht zoals hij aan het eind van de jaren '60, begin jaren '70 rondreed. Na plaatsing in Rotterdam wordt er begonnen met de werkzaamheden. In 2004 is de locomotief geheel groen geschilderd met zwart onderstel en rode bufferplaten. In augustus 2009 wordt de locomotor opnieuw onder handen genomen. Roestplekken werden aangepakt en de locomotor wordt geschilderd en voorzien van de juiste opschriften.
- Stichting Historisch Dieselmaterieel (SHD)
De Stichting Historisch Dieselmaterieel te Amersfoort heeft de beschikking over de 243, 301 en 334.
243
In de zomer van 2010 wordt de locomotor onder handen genomen. Hierbij zal de locomotor rijvaardig worden gemaakt. De locomotor blijft zijn Arbo hekken houden. In het voorjaar van 2012 werd de grote revisie aan de 243 na bijna 2 jaar afgerond. De locomotor is motorisch grondig aangepakt en is in het geel grijs herschilderd. Tevens zijn de hekken in het kader van de ARBO wetgeving blijven zitten. Als noviteit heeft de locomotor LED verlichting ingebouwd gekregen als frontseinen.
301
In de nacht van 14 op 15 december 2011 ontving de SHD locomotor 301 van de VSM.
334
Met het transport van de 301 van de VSM zou ook de 334 mee komen, maar door warme aspotten strandde de locomotor in Apeldoorn. Twee weken later werd de locomotor alsnog overgebracht. In december 2012 is er onderhoud aan de locomotor uitgevoerd, waarbij onder andere de verstuivers zijn gereinigd en opnieuw zijn afgesteld en zijn diverse vloeistoffen vervangen. Hiermee is de locomotor weer rijvaardig geworden. Op 30 december 2012 werd de locomotor afgeleverd. De locomotief zal dienen als reserve voor de 243.
- Stichting Stadskanaal Rail (STAR)
De Stichting Stadskanaal Rail (STAR) te Stadskanaal heeft de beschikking over de 204, 249 en 353. In het verleden beschikte de STAR ook over de 250 en 320.
204
Op 14 oktober 2014 is de locomotief naar Amersfoort overgebracht om mee te doen met de spoorparade ter gelegenheid van 175 jaar Spoor. Op 22 oktober 2014 keert de locomotor terug in Stadskanaal.
249
In 2014 is de restauratie van de cabine begonnen. Het gehele interieur is verwijderd en wordt geschuurd. Na de restauratie zal de locomotief in het groen worden geschilderd.
250
De locomotor kwam in 19 bij de STAR. De locomotor kampt met motorschade en staat terzijde. De locomotor is om deze reden aangewezen als onderdelen leverancier voor de andere locomotoren. De locomotor heeft diverse onderdelen afgestaan aan andere locomotoren. Ook zijn onderdelen aan de reserve voorraad toegevoegd van diverse verenigingen. Naar de MBS in Haaksbergen zijn de kraan, leidingwerk, hydropomp en tank gegaan in december 2012. De onderdelen zijn daar bestemd voor hun 2 kraansikken. De tractiemotoren, wielstellen, schakelwals, dieselmotor, generator set, brandstoftank en leidingen zijn bedoeld als reserve. De dieselmotor en generatorset zal in de toekomst in de 353 geplaatst gaan worden. De buffers zijn geruild met de 204. Nadat de locomotor geplukt was, is de locomotor groen geschilderd. Op 22 mei 2013 werd de locomotor overgebracht naar Tilburg. De locomotief is geplaatst bij het NedTrain Componentenbedrijf in Berkel-Enschot.
320
353
- Stoom Stichting Nederland (SSN)
De Stoom Stichting Nederland (SSN) te Rotterdam heeft de beschikking over de 228.
228
In februari 2014 is de motor voor het eerst in lange tijd weer gestart, nadat de locomotor een motorrevisie gekregen heeft.
- Stoomtram Hoorn - Medemblik (SHM)
De Stoomtram Hoorn - Medemblik (SHM) te Hoorn heeft de beschikking over de 271, 288 en 346.
271
Op 20 september 2012 kreeg de SHM de beschikking over de 271. Deze is afkomstig van de Stichting Klassieke Locomotieven. Bij de SHM zal de locomotor voorzien gaan worden van een luchtreminstallatie. In de zomer van 2013 wordt dit aangebracht. De compressor voor de lucht is onder de koeler aangebracht. De rem is vanuit de cabine te bedienen en zorgt er voor dat de gehele trein remt. Tevens zal de locomotor geschilderd gaan worden. In oktober 2013 rijdt de locomotief zijn eerste proefritten. Op 1 februari 2014 is de locomotief volledig toegelaten op het traject tussen Hoorn en Medemblik.
288
Na het staken van de activiteiten van de HIJSM kreeg de SHM de beschikking over de 288 en 346. De 288 is in 2011 geheel nagezien en geschilderd. Tevens is de locomotor voorzien van een tramkoppeling.
346
Na het staken van de activiteiten van de HIJSM kreeg de SHM de beschikking over de 346 en 288. De 346 zal gebruikt worden om onderdelen te leveren aan de 288 en aan de een jaar later overgenomen 271.
- Stoomtrein Goes - Borsele (SGB)
De Stoomtrein Goes - Borsele in Goes heeft de beschikking over drie locomotoren, te weten de 262, 264 en 361. Daarnaast beschikte de SGB over de 207, 245, 251 en 279. Drie zijn gesloopt, na het afstaan van onderdelen voor de drie andere locomotoren. De 251 is als monument in Hoedekenskerke geplaatst.
207
In 1999 neemt de SGB sik 207 over. De locomotor is in 1994 bij de hoofdwerkplaats Tilburg aangekomen, nadat Cronifer in Moerdijk de locomotor interesse had getoond. De locomotor is ontdaan van nog bruikbare onderdelen en is in mei 2000 gesloopt.
245
251
262
264
In het najaar van 2008 wordt er begonnen aan de revisie van de locomotief. De locomotief wordt geheel kaal gemaakt en ontdaan van de motor. In november 2008 wordt de gereviseerde motor geplaatst. De bedoeling is om de locomotief in de afleveringstoestand van 1936 te brengen. Zo worden de lamellen aan de voorzijde vervangen door een rolscherm, die op gerold kan worden. Aan de cabine wordt een elektrische hoorn geplaatst. Op de motorhuif wordt een ventilatiekap geplaatst. Op 14 maart 2009 vindt een eerste proefrit plaats. Daarna volgt het afmonteren van alle afgenomen onderdelen en het schilderen ervan. Op 12 mei 2010 wordt de locomotief in dienst gesteld. De locomotief is nog niet voozien van nummer- en fabrieksplaten, deze worden pas op 5 maart 2011 geplaatst.
279
Op 22 augustus 2004 werd de locomotor gesloopt.
361
De 361 is op 14 december 2007 overgegaan van de STIBANS naar de SGB. Op 27 juli 2008 vond de eerste proefrit plaats. De kraan bleef de eerste tijd buiten dienst vanwege onderhoud.
- Stoomtrein Valkenburgse Meer / Nationaal Smalspoormuseum (SVM)
366
- Veluwsche Stoomtrein Maatschappij (VSM)
De Veluwsche Stoomtrein Maatschappij (VSM) te Beekbergen heeft de beschikking over de 218, 225, 265, 306, 307, 309 en 321. In het verleden behoorde de 289, 301 en 334 tot de collectie.
218
225
265
289
De 289 is in september 2012 overgedragen aan de GOLS in Winterswijk.
301
In de nacht van 14 op 15 december 2011 werd de 301 overgebracht van de VSM naar de SHD. Ook de 334 zou meegaan, maar deze bleek al snel warme aspotten te hebben.
306
307
De 307 staat opgeborgen in een loods te Woudenberg Scherpenzeel.
309
321
334
In de nacht van 14 op 15 december 2011 werd de 301 overgebracht van de VSM naar de SHD. Ook de 334 zou meegaan, maar deze bleek al snel warme aspotten te hebben. 2 weken later werd de locomotor alsnog overgebracht naar Amersfoort.
- Werkgroep 1501/Stichting Klassieke Locomotieven
De Werkgroep 1501/Stichting Klassieke Locomotieven te Den Haag had de beschikking over de 271.
271
Op 2001 kocht de Stichting Klassieke Locomotieven de 271 van Strukton. De locomotor is primair bedoeld als rangeerlocomotief op een nog te verwerven eigen locatie. De locomotor is daarom nog niet gerestaureerd en geschilderd. De rangeerlocomotief is gestald bij het onderstation van Den Haag Centraal, waar het de 1201 regelmatig uit de loods trekt wanneer men aan de buitenzijde van de locomotief werkzaamheden moet verrichten. Veranderende inzichten hebben er toe geleid dat de locomotor op 20 september 2012 is overgedragen aan de Stoomtrein Hoorn - Medemblik. De Stichting Klassieke Locomotieven heeft op termijn geen capaciteit om de locomotor te restaureren en te onderhouden.
- WIJS/BSH (Werkgroep IJmuider Spoorlijn/Behoud Spoormaterieel Haarlem)
De WIJS/BSH in Haarlem heeft de beschikking over de 232. Daarnaast heeft het de 359 in bruikleen.
232
In oktober 2013 wordt begonnen met een motorrevisie. In oktober wordt de schoorsteen gedemonteerd. In de cabine wordt alles geschuurd en schoon gemaakt. Eind oktober wordt het voorste deel van de huif van de locomotor getakeld. Begin november volgt het tweede deel. In de cabine wordt het plafond al in de primer gezet. Medio november worden de raamlijsten worden geschuurd en in de grondverf gezet. De zijkanten en achterwand van de cabine zijn ook al grotendeels in de grondverf geschilderd. De voorkant van de cabine wordt op dat moment kaal gemaakt. Eind januari zijn de cabine deuren geschuurd en klaar om in de grondverf gezet te worden. Eind januari wordt ook begonnen om de huif schoon te maken, te ontroesten en te schuren.
359
- Monument
217
De 217 staat in Uden.
238
De 238 staat in Uithoorn.
244
Op 15 december 2007 werd de 244 overgebracht naar Museum Vliegbasis Deelen. Hier wordt het weer in originele staat gebracht.
250
Op 22 mei 2013 werd de 250, afkomstig van de STAR, overgebracht naar Tilburg. De locomotief is geplaatst bij het NedTrain Componentenbedrijf in Berkel-Enschot. Doordat de locomotor zijn wielstellen heeft afgestaan, is deze voorzien van reserve wielstellen, aspotten en lagerschalen van de SGB uit Borsele.
283
De 283 staat in Loon op Zand.
291
De 283 staat in Tynaarlo.
292 & 326
In het najaar van 2011 werden de 292 en 326, beiden van de SEIN, overgebracht naar Barneveld en alhier geplaatst bij partycentrum 't Hoefslag. Ze staan beiden op een eigen stukje spoor en met elk een houten rijtuig.
320
Op 25 augustus 2012 is de 320 op een stuk spoor geplaatst bij Morra. De locomotor is eigendom van een particulier en is jarenlang ingezet bij de STAR. Het stukje spoor is deel van de NFLS (Noord Frische Lokaal Spoorwegmaatschappij). In de zomer van 2013 wordt de locomotief groen geschilderd.
323
In 2002 verwerft de gemeente Sneek locomotor 323. De locomotor staat op dat moment geparkeerd bij de losweg van station Geldermalsen. Bij de STAR in Stadskanaal is de locomotor ontdaan van zijn dieselmotor en generator voor de andere locomotoren van de STAR. De tractiemotoren zijn echter niet verwijderd. De locomotor is op geplaatst op een stukje spoor naast het station. Dit spoor was vroeger het spoor waar de brandstofvoorziening voor de Sikken was. Op 29 januari 2005 wordt de locomotor onthuld, tegelijkertijd met de opening van het Nationaal Modelspoor Museum. De onthulling vindt plaats door burgemeester Brok van Sneek en de commissaris van de Koningin, Ed Nijpels. In 2012 is de locomotief uiterlijk opgeknapt.
335
De 335 is op 4 juli 2008 onthuld als monument ter nagedachtenis aan de Werkspoor fabrieken in Utrecht Zuilen. De locomotief is op een stuk spoor geplaatst en in de groene huisstijl geschilderd.
357
De 357 werd in januari 2007 vanuit Hengelo overgebracht naar Enschede, waar het in de haven bij Hein Heun sloopwerden op de kade werd geplaats, samen met een bollewagen.
- Particulier
320
Sik 320 is in eigendom van een ondernemer uit Wolvega. De afgelopen jaren was de loc in bruikleen bij de STAR. Vanaf het najaar van 2012 zal de locomotief gestald worden in Morra-Lioessens, nabij de melkfabriek. Hier zal een stuk spoor van 225 meter worden neergelegd als eerbetoon aan het Dokkumer lokaaltje. Op 16 maart 2013 werd de locomotor verplaatst van Morra-Lioessens naar het station van Marrum-Westernijkerk. Hier is een stuk spoor van 20 meter neer gelegd. De locomotor zal in het groen worden geschilderd.
354
In 1989 is locomotor 354 in de tuin geplaats van Riekje Buivinga bij Waterhuizen Aansluiting. De locomotor staat hier met 3 goederenwagons op een stukje spoor van ca 40 meter.
361
De 361 werd in 2000 overgenomen door een particulier van Strukton. Strukton gebruikte de lcoomotor niet meer en werd verkocht. De 361 werd vervolgens ter beschikking gesteld aan de STIBANS. Zij plaatsten de locomotor vervolgens op de Watergraafsmeer. Door het inkrimpen van de museale activiteiten op de Watergraafsmeer en de verplaatsing daarvan naar Blerick, verhuisde de locomotor mee. In 2007 werd de locomotor overgenomen door de SGB.
Afleverdata
| Nummer | Aflevering | In dienst | In revisie | Uit revisie | In revisie | Uit revisie | In revisie | Uit revisie | In revisie | Uit revisie | In revisie (H4) | Uit revisie (H4) | Ter zijde | Sloop(rit) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 201 | 1934 | n.v.t. | n.v.t. | n.v.t. | n.v.t. | n.v.t. | n.v.t. | 31 december 1950 | Vermist in WO II | |||||
| 202 | 1934 | 26 juli 1972 | juli 1972 | |||||||||||
| 203 | 1934 | 1 februari 1972 | 30 november 1992 | n.v.t. (Steinweg Handelsveem) | ||||||||||
| 204 | 1934 | 31 december 1999 | n.v.t. (STAR) | |||||||||||
| 205 | 1934 | april 1975 | ||||||||||||
| 206 | 1934 | 31 december 1950 | Vermist in WO II | |||||||||||
| 207 | 1934 | 12 juni 1972 | mei 2000 | |||||||||||
| 208 | 1934 | 7 april 1972 | 7 april 1972 | |||||||||||
| 209 | 1934 | n.v.t. (SEIN) | ||||||||||||
| 210 | 1934 | 1934 | 4 december 1970 | 8 januari 1971 | 9 februari 1999 | n.v.t. (SDL) | ||||||||
| 211 | 1934 | 1934 | juli 1990 | n.v.t. (SDL) | ||||||||||
| 212 | 1934 | 30 mei 1973 | ||||||||||||
| 213 | 1935 | 15 februari 1971 | 22 maart 1971 | 24 oktober 1991 | 16 januari 1992 | 1 februari 2006 | n.v.t. (SEIN) | |||||||
| 214 | 1935 | 6 december 1971 | 12 januari 1972 | 15 april 1992 | 23 juli 1992 | 1 januari 2000 | n.v.t. (SEIN) | |||||||
| 215 | 1935 | 25 april 1996 | november 2003 | |||||||||||
| 216 | 1935 | 31 december 1950 | Vermist in WO II | |||||||||||
| 217 | 1935 | 30 november 2003 | n.v.t. (Uden) | |||||||||||
| 218 | 1935 | 20 december 1971 | 3 februari 1972 | 13 oktober 1992 | 28 december 1992 | 31 december 1999 | n.v.t. (VSM) | |||||||
| 219 | 1935 | 19 februari 1971 | 26 november 1991 | 6 februari 1992 | 13 januari 1997 | november 2003 | ||||||||
| 220 | 1935 | oktober 1942 | ||||||||||||
| 221 | 1935 | maart 1976 | ||||||||||||
| 222 | 1935 | 31 december 2001 | n.v.t. (SEIN) | |||||||||||
| 223 | 1935 | |||||||||||||
| 224 | 1935 | 31 december 1950 | Vermist na WO II | |||||||||||
| 225 | 1935 | 31 december 1998 | n.v.t. (VSM) | |||||||||||
| 226 | 1935 | 13 januari 1997 | oktober 2003 | |||||||||||
| 227 | 1935 | september 2004 | ||||||||||||
| 228 | 1935 | n.v.t. (SSN) | ||||||||||||
| 229 | 1935 | 13 januari 1997 | september 2003 | |||||||||||
| 230 | 1935 | 13 januari 1997 | november 2003 | |||||||||||
| 231 | 1935 | n.v.t. (GSS) | ||||||||||||
| 232 | 1935 | 1 januari 2000 | n.v.t. (WIJS) | |||||||||||
| 233 | 1935 | 8 november 1972 | april 1973 | |||||||||||
| 234 | 1935 | |||||||||||||
| 235 | 1935 | 13 januari 1997 | november 2003 | |||||||||||
| 236 | 1935 | 31 december 1946 | 1947 | |||||||||||
| 237 | 1935 | 15 oktober 1981 | oktober 1981 | |||||||||||
| 238 | 1935 | 30 juni 2001 | n.v.t. (Uithoorn) | |||||||||||
| 239 | 1935 | 20 april 1973 | ||||||||||||
| 240 | 1935 | 31 december 1950 | Vermist in WO II | |||||||||||
| 241 | 1935 | 1 januari 2000 | 5 februari 2003 | |||||||||||
| 242 | 1935 | n.v.t. (MBS) | ||||||||||||
| 243 | 1935 | n.v.t. (SHD) | ||||||||||||
| 244 | 1935 | 1 februari 2006 | n.v.t. (Deelen) | |||||||||||
| 245 | 1935 | juli 2004 | ||||||||||||
| 246 | 1935 | n.v.t. (Weg en Werken Haarlem) | ||||||||||||
| 247 | 1935 | 21 september 1971 | 26 oktober 1971 | 16 november 1995 | n.v.t. (SEIN) | |||||||||
| 248 | 1935 | n.v.t. (ZLSM) | ||||||||||||
| 249 | 1935 | n.v.t. (STAR) | ||||||||||||
| 250 | 1935 | 30 april 2001 | n.v.t. (Tilburg) | |||||||||||
| 251 | 1935 | 3 juli 1973 | n.v.t. (Hoedekenskerke) | |||||||||||
| 252 | 1935 | 1935 | 13 april 1973 | 12 juni 1973 | n.v.t. (SDL) | |||||||||
| 253 | 1935 | n.v.t. (Horn) | ||||||||||||
| 254 | 1936 | 2 juni 1971 | 30 juni 1992 | 1 september 1992 | 31 december 1999 | n.v.t. | ||||||||
| 255 | 1936 | 1 februari 2006 | juli 2006 | |||||||||||
| 256 | 1936 | 24 maart 1971 | 19 april 1971 | juli 1981 | 23 januari 1992 | 20 maart 1992 | 1 januari 2000 | 5 februari 2003 | ||||||
| 257 | 1936 | 30 augustus 2006 | oktober 2006 | |||||||||||
| 258 | 1936 | 31 december 1950 | Vermist in WO II | |||||||||||
| 259 | 1936 | 31 december 1998 | n.v.t. (MBS) | |||||||||||
| 260 | 1936 | 1936 | april 2008 | |||||||||||
| 261 | 1936 | 31 december 1950 | Vermist na WO II | |||||||||||
| 262 | 1936 | 28 juni 1971 | 24 augustus 1971 | n.v.t. (SGB) | ||||||||||
| 263 | 1936 | 16 augustus 1971 | 8 oktober 1971 | 13 april 1992 | 30 juni 1992 | 31 december 2004 | 28 januari 2006 | |||||||
| 264 | 1936 | 25 augustus 1971 | 7 oktober 1971 | 10 augustus 1992 | 4 december 1992 | n.v.t. (SGB) | ||||||||
| 265 | 1936 | 25 juli 1985 | n.v.t. (VSM) | |||||||||||
| 266 | 1936 | 31 december 1950 | Vermist na WO II | |||||||||||
| 267 | 1936 | 26 juni 1972 | 25 juli 1972 | |||||||||||
| 268 | 1936 | 31 december 1950 | Vermist na WO II | |||||||||||
| 269 | 1936 | 29 mei 1973 | ||||||||||||
| 270 | 1936 | 4 mei 1973 | n.v.t. (GOLS) | |||||||||||
| 271 | 1936 | 31 januari 2001 | n.v.t. (SHM) | |||||||||||
| 272 | 1936 | juli 1972 | ||||||||||||
| 273 | 1936 | 24 december 1970 | 15 februari 1971 | maart 1974 | ||||||||||
| 274 | 1936 | 31 maart 1999 | ||||||||||||
| 275 | 1936 | 2 april 1973 | ||||||||||||
| 276 | 1936 | 1936 | december 1985 | n.v.t. (SDL) | ||||||||||
| 277 | 1936 | 21 april 1972 | ||||||||||||
| 278 | 1936 | 3 mei 1971 | 24 juni 1971 | 18 oktober 1991 | 10 januari 1992 | 1 januari 2000 | 5 februari 2003 | |||||||
| 279 | 1936 | 22 augustus 2004 | ||||||||||||
| 280 | 1936 | 27 april 1973 | ||||||||||||
| 281 | 1938 | 30 september 2006 | juli 2007 | |||||||||||
| 282 | 1938 | 31 december 1950 | Vermist na WO II | |||||||||||
| 283 | 1938 | 14 juli 1995 | 16 november 1995 | n.v.t. (Loon op Zand) | ||||||||||
| 284 | 1938 | 17 april 2003 | ||||||||||||
| 285 | 1938 | 1938 | n.v.t. (SDL) | |||||||||||
| 286 | 1938 | n.v.t. | ||||||||||||
| 287 | 1938 | 31 december 1950 | Vermist na WO II | |||||||||||
| 288 | 1938 | 4 december 1970 | 15 januari 1971 | maart 1972 | n.v.t. (SHM) | |||||||||
| 289 | 1938 | 31 december 1999 | n.v.t. (VSM) | |||||||||||
| 290 | 1938 | 12 februari 1996 | oktober 2003 | |||||||||||
| 291 | 1938 | 31 december 1999 | n.v.t. (Tynaarlo) | |||||||||||
| 292 | 1938 | n.v.t. (SEIN) | ||||||||||||
| 293 | 1938 | 31 december 1952 | n.v.t. (MBS) | |||||||||||
| 294 | 1938 | 31 december 1969 | 18 maart 2011 | |||||||||||
| 295 | 1938 | 31 december 1949 | ||||||||||||
| 296 | 1938 | 1 februari 2006 | juli 2006 | |||||||||||
| 297 | 1938 | december 1989 | 1 januari 2000 | n.v.t. | ||||||||||
| 298 | 1938 | 25 februari 1971 | 1 april 1971 | 5 maart 1992 | 15 mei 1992 | november 2003 | ||||||||
| 299 | 1938 | n.v.t. (SEIN) | ||||||||||||
| 300 | 1938 | 13 januari 1997 | n.v.t. (SEIN) | |||||||||||
| 301 | 1938 | n.v.t. (SHD) | ||||||||||||
| 302 | 1938 | 13 januari 1997 | november 2003 | |||||||||||
| 303 | 1938 | 29 juli 1971 | 3 september 1971 | 27 juli 1992 | 17 september 1992 | n.v.t. | ||||||||
| 304 | 1938 | maart 1973 | ||||||||||||
| 305 | 1938 | 1 januari 2000 | 5 februari 2003 | |||||||||||
| 306 | 1938 | 31 december 1999 | n.v.t. (VSM) | |||||||||||
| 307 | 1940 | 1 januari 2000 | n.v.t. (VSM) | |||||||||||
| 308 | 1940 | |||||||||||||
| 309 | 1940 | n.v.t. (VSM) | ||||||||||||
| 310 | 1940 | 17 november 1971 | 24 december 1971 | 1 juni 1997 | 2005 | |||||||||
| 311 | 1940 | 1952 | n.v.t. (NSM) | |||||||||||
| 312 | 1940 | 1 februari 2006 | juli 2006 | |||||||||||
| 313 | 1940 | 13 januari 1997 | oktober 2003 | |||||||||||
| 314 | 1940 | 30 maart 1972 | 26 mei 1972 | n.v.t. (GSS) | ||||||||||
| 315 | 1940 | 1 januari 2000 | april 2002 | |||||||||||
| 316 | 1940 | 31 december 1999 | n.v.t. (CSY) | |||||||||||
| 317 | 1940 | 1970 | ||||||||||||
| 318 | 1940 | |||||||||||||
| 319 | 1940 | n.v.t. (Uden) | ||||||||||||
| 320 | 1940 | 8 december 1972 | 2 februari 1973 | februari 1983 | januari 1994 | 19 september 2000 | n.v.t. (particulier) | |||||||
| 321 | 1940 | 27 oktober 1972 | 30 november 1972 | 16 november 1995 | n.v.t. (VSM) | |||||||||
| 322 | 1949 | 4 januari 1995 | 15 maart 1995 | oktober 2003 | ||||||||||
| 323 | 1950 | 1 januari 2000 | n.v.t. (Sneek) | |||||||||||
| 324 | 1950 | 9 augustus 1972 | 11 oktober 1972 | |||||||||||
| 325 | 1950 | 9 oktober 1972 | 8 november 1972 | 2005 | mei 2007 | |||||||||
| 326 | 1950 | 2 februari 1973 | 19 maart 1973 | n.v.t. | ||||||||||
| 327 | 1950 | n.v.t. (GSS) | ||||||||||||
| 328 | 1950 | n.v.t. (Katwijk) | ||||||||||||
| 329 | 1950 | 1 januari 2000 | n.v.t. (Dordrecht) | |||||||||||
| 330 | 1950 | 25 maart 1971 | 28 april 1971 | 12 februari 1992 | 6 april 1992 | 17 april 2003 | ||||||||
| 331 | 1950 | 22 september 1972 | 1 januari 2000 | n.v.t. (Engeland) | ||||||||||
| 332 | 1950 | 21 maart 1972 | 27 april 1972 | 1 februari 2006 | juli 2007 | |||||||||
| 333 | 1950 | maart 1970 | ||||||||||||
| 334 | 1950 | juni 1979 | n.v.t. (SHD) | |||||||||||
| 335 | 1950 | 31 december 1999 | n.v.t. (Utrecht) | |||||||||||
| 336 | 1950 | 13 januari 1997 | oktober 2003 | |||||||||||
| 337 | 1950 | 1 maart 1995 | 18 februari 2004 | |||||||||||
| 338 | 1950 | 22 augustus 2006 | n.v.t. | |||||||||||
| 339 | 1950 | 7 oktober 1971 | 12 november 1971 | 1 september 1992 | 22 oktober 1992 | 1 februari 2006 | juli 2006 | |||||||
| 340 | 1950 | 1 februari 2006 | mei 2007 | |||||||||||
| 341 | 1950 | 21 februari 1972 | 28 maart 1972 | september 2004 | ||||||||||
| 342 | 1950 | 3 februari 1971 | 2 maart 1971 | 4 december 1991 | 7 februari 1992 | 1 januari 2000 | n.v.t. | |||||||
| 343 | 1950 | 17 december 1970 | september 2003 | |||||||||||
| 344 | 1950 | 5 maart 1973 | 13 april 1973 | |||||||||||
| 345 | 1950 | 13 januari 1997 | n.v.t. (NSM) | |||||||||||
| 346 | 1950 | n.v.t. (SHM) | ||||||||||||
| 347 | 1950 | 1950 | 9 december 1970 | n.v.t. (SDL) | ||||||||||
| 348 | 1950 | 7 februari 1973 | 22 maart 1973 | |||||||||||
| 349 | 1950 | 17 december 1970 | 1 januari 2006 | juli 2007 | ||||||||||
| 350 | 1950 | 23 maart 1973 | 22 mei 1973 | n.v.t. (SEIN) | ||||||||||
| 351 | 1950 | 14 april 1972 | 8 juni 1972 | oktober 2003 | ||||||||||
| 352 | 1950 | 7 april 1971 | 18 maart 1992 | 5 juni 1992 | n.v.t. (Aalsmeer) | |||||||||
| 353 | 1950 | 4 maart 1972 | 14 april 1972 | 28 december 1992 | 31 december 1999 | n.v.t. (STAR) | ||||||||
| 354 | 1951 | 6 juli 1972 | n.v.t. (Riekje) | |||||||||||
| 355 | 1951 | 16 december 1995 | n.v.t. (Den Haag) | |||||||||||
| 356 | 1951 | 22 mei 1973 | ||||||||||||
| 357 | 1951 | 20 januari 1972 | 21 februari 1972 | 28 september 1992 | 19 november 1992 | 1 februari 2007 | n.v.t. (Enschede) | |||||||
| 358 | 1951 | n.v.t. (Best) | ||||||||||||
| 359 | 1951 | 11 december 1970 | 21 januari 1971 | 20 december 1991 | 25 maart 1992 | n.v.t. (particulier) | ||||||||
| 360 | 1951 | 15 mei 1972 | 21 juni 1972 | 6 juni 1997 | n.v.t. (Winkel) | |||||||||
| 361 | 1951 | 25 november 1994 | 7 februari 1995 | n.v.t. (SGB) | ||||||||||
| 362 | 1951 | n.v.t. (NSM) | ||||||||||||
| 363 | 1951 | n.v.t. (SEIN) | ||||||||||||
| 364 | 1951 | 2 juni 1972 | ||||||||||||
| 365 | 1951 | februari 1955 | ||||||||||||
| 366 | 1951 | 12 december 1973 | n.v.t. (SVM) | |||||||||||
| 367 | 1951 | 8 juni 1973 | ||||||||||||
| 368 | 1951 | n.v.t. (MBS) | ||||||||||||
| 369 | 1951 | 29 oktober 1971 | 21 december 1971 | 25 juni 1992 | 20 augustus 1992 | 1 januari 2000 | n.v.t. (SEIN) |