Ovaleramenrijtuigen: verschil tussen versies
| Regel 9: | Regel 9: | ||
= '''Technische gegevens'''= | = '''Technische gegevens'''= | ||
| − | + | De rijtuigen hebben een lengte van 21,80 meter. De AB rijtuigen hebben een gewicht van 50 ton, terwijl de C rijtuigen 52 ton wegen. De hoogte is meter en de rijtuigen zijn meter breed. De AB rijtuigen beschikken elk over 8 zitplaatsen eerste klas en 36 zitplaatsen tweede klas. De C rijtuigen beschikken elk over 80 zitplaatsen derde klas. De rijtuigen zijn voorzien van een Knorr snelrem. De rijtuigen zijn toegelaten voor een maximum snelheid van kilometer per uur. | |
| Regel 310: | Regel 310: | ||
| | | | ||
| | | | ||
| − | | 1969 | + | | april 1969 |
| | | | ||
|- | |- | ||
| Regel 326: | Regel 326: | ||
| | | | ||
| 16 februari 1964 | | 16 februari 1964 | ||
| − | | 1969 | + | | april 1969 |
| | | | ||
|- | |- | ||
| Regel 350: | Regel 350: | ||
| | | | ||
| | | | ||
| − | | | + | | september 1969 |
| | | | ||
|- | |- | ||
| Regel 358: | Regel 358: | ||
| | | | ||
| | | | ||
| − | | 1969 | + | | april 1969 |
| | | | ||
|- | |- | ||
| Regel 366: | Regel 366: | ||
| | | | ||
| | | | ||
| − | | 1969 | + | | april 1969 |
| | | | ||
|- | |- | ||
| Regel 382: | Regel 382: | ||
| | | | ||
| | | | ||
| − | | 1968 | + | | mei 1968 |
| | | | ||
|- | |- | ||
| Regel 398: | Regel 398: | ||
| | | | ||
| | | | ||
| − | | 1970 | + | | januari 1970 |
| november 1971 | | november 1971 | ||
|- | |- | ||
| Regel 406: | Regel 406: | ||
| | | | ||
| | | | ||
| − | | 1970 | + | | januari 1970 |
| | | | ||
|- | |- | ||
| Regel 422: | Regel 422: | ||
| | | | ||
| | | | ||
| − | | 1969 | + | | november 1969 |
| juli 1987 | | juli 1987 | ||
|- | |- | ||
| Regel 430: | Regel 430: | ||
| | | | ||
| | | | ||
| − | | 1970 | + | | januari 1970 |
| n.v.t. (SGB) | | n.v.t. (SGB) | ||
|- | |- | ||
| Regel 446: | Regel 446: | ||
| | | | ||
| | | | ||
| − | | 1970 | + | | januari 1970 |
| − | | | + | | 1973 |
|- | |- | ||
| '''AB 7219''' | | '''AB 7219''' | ||
| Regel 454: | Regel 454: | ||
| | | | ||
| | | | ||
| − | | 1970 | + | | januari 1970 |
| | | | ||
|- | |- | ||
| Regel 491: | Regel 491: | ||
| | | | ||
| | | | ||
| − | | 1968 | + | | november 1968 |
| | | | ||
|- | |- | ||
| Regel 507: | Regel 507: | ||
| | | | ||
| | | | ||
| − | | 1968 | + | | november 1968 |
| | | | ||
|- | |- | ||
| Regel 515: | Regel 515: | ||
| | | | ||
| | | | ||
| − | | 1968 | + | | november 1968 |
| 1969 | | 1969 | ||
|- | |- | ||
| Regel 523: | Regel 523: | ||
| | | | ||
| | | | ||
| − | | 1968 | + | | november 1968 |
| | | | ||
|- | |- | ||
| Regel 531: | Regel 531: | ||
| | | | ||
| | | | ||
| − | | 1968 | + | | november 1968 |
| | | | ||
|- | |- | ||
Versie van 28 jul 2015 15:47
Doordat buitenlandse spoorwegmaatschappijen bezwaar gingen maken tegen het gebruik van houten rijtuigen door de NS, werden in 192 in totaal 15 stalen rijtuigen besteld.
Inhoud
Geschiedenis
De rijtuigen ABd 7201 - ABd 7209 en Cd 7201 - Cd 7206 werden tussen 21 juli en 30 augustus 1928 in dienst gesteld. De rijtuigen ABd 7210 - ABd 7221 werden tussen 21 november 1930 en 17 maart 1931 in dienst gesteld.
Technische gegevens
De rijtuigen hebben een lengte van 21,80 meter. De AB rijtuigen hebben een gewicht van 50 ton, terwijl de C rijtuigen 52 ton wegen. De hoogte is meter en de rijtuigen zijn meter breed. De AB rijtuigen beschikken elk over 8 zitplaatsen eerste klas en 36 zitplaatsen tweede klas. De C rijtuigen beschikken elk over 80 zitplaatsen derde klas. De rijtuigen zijn voorzien van een Knorr snelrem. De rijtuigen zijn toegelaten voor een maximum snelheid van kilometer per uur.
Uitvoering
De draaistellen waren van het type K. De aspotten zijn voorzien van rollagers. De draaistelcode van de draaistellen is .
Inzet
Revisie
Bijzondere uitvoeringen
Wijzigingen
Vernummeringen
In 1952 worden de eerste rijtuigen vernummerd. Hiermee worden de gaten in het materieelbestand gedicht die zijn ontstaan na de Tweede Wereldoorlog. Op deze manier ontstaat er een aansluitende nummerserie A 7201 - A 7206, A 7211 - A 7217 en C 7201 - C 7205.
| Oorspronkelijk nummer | Nummer vanaf 1952 | Nummer vanaf 1956 | Nummer vanaf 1958 | Nummer vanaf 1961 | Opmerkingen |
|---|---|---|---|---|---|
| AB 7201 | n.v.t. | A 7201 | B 7181 | B 6181 | |
| AB 7202 | n.v.t. | n.v.t. | n.v.t. | n.v.t. | |
| AB 7203 | n.v.t. | A 7203 | B 7183 | B 6183 | |
| AB 7204 | n.v.t. | n.v.t. | n.v.t. | n.v.t. | |
| AB 7205 | n.v.t. | n.v.t. | n.v.t. | n.v.t. | |
| AB 7206 | n.v.t. | A 7206 | B 7186 | B 6186 | |
| AB 7207 | AB 7205 | A 7205 | B 7185 | B 6185 | |
| AB 7208 | AB 7204 | A 7204 | B 7184 | B 6184 | |
| AB 7209 | AB 7202 | A 7202 | n.v.t. | n.v.t. | |
| AB 7210 | AB 7211 | A 7211 | B 7191 | B 6191 | |
| AB 7211 | n.v.t. | n.v.t. | n.v.t. | n.v.t. | |
| AB 7212 | n.v.t. | A 7212 | B 7192 | B 6192 | |
| AB 7213 | n.v.t. | A 7213 | B 7193 | B 6193 | |
| AB 7214 | n.v.t. | n.v.t. | n.v.t. | n.v.t. | |
| AB 7215 | n.v.t. | A 7215 | B 7195 | B 6195 | In 1984 vernummerd in 30 84 984 1 911-5; in 1985 vernummerd in 80 84 984 0 505-5 |
| AB 7216 | n.v.t. | A 7216 | B 7196 | B 6196 | In 1974 vernummerd in 30 84 984 0 503-1 |
| AB 7217 | n.v.t. | n.v.t. | n.v.t. | n.v.t. | |
| AB 7218 | AB 7217 | A 7217 | B 7197 | B 6197 | |
| AB 7219 | AB 7214 | A 7214 | B 7194 | B 6194 | |
| AB 7220 | n.v.t. | n.v.t. | n.v.t. | n.v.t. | |
| AB 7221 | n.v.t. | n.v.t. | n.v.t. | n.v.t. | |
| Oorspronkelijk nummer | Nummer vanaf 1952 | Nummer vanaf 1956 | Nummer vanaf 1958 | Opmerkingen | |
| C 7201 | C 7101 | B 7101 | B 6101 | ||
| C 7202 | n.v.t. | n.v.t. | n.v.t. | n.v.t. | |
| C 7203 | C 7103 | B 7103 | B 6103 | ||
| C 7204 | C 7104 | B 7104 | B 6104 | ||
| C 7205 | C 7105 | B 7105 | B 6105 | ||
| C 7206 | C 7102 | B 7102 | B 6102 |
Schadegevallen
- In 1958 loopt het rijtuig A 7202 brandschade op, wanneer het rijtuig in de hoofdwerkplaats Haarlem staat. Het rijtuig loopt hierbij ernstige schade op, dat het niet meer hersteld wordt.
Schadegevallen in de Tweede Wereldoorlog
Afvoer
Nadat de laatste B rijtuigen in 1970 zijn afgevoerd, zijn de rijtuigen op diverse plaatsen in het land verzameld. In juni 1971 staan de B 6192 + B 6194 op de Watergraafsmeer, samen met de B 6197. Dit rijtuig is gebruikt voor tv opname voor de serie "De kleine waarheid". Het rijtuig is daarvoor aan een zijde groen geschilderd. Op deze manier stelde het rijtuig een D-trein rijtuig voor, dat naar Parijs rijdt. Na deze opnames heeft het rijtuig op het emplacement Feijenoord gestaan, alvorens naar de Watergraafsmeer te gaan. In Weert staat op datzelfde moment de B 6195, in Heerlen staat de B 6196 en in Maastricht staat de B 6193. Dit rijtuig is voorzien van de nieuwe NS logo's.
Sloop
In november 1971 is rijtuig B 6192 gesloopt.
Museumrijtuigen
Van de in totaal 27 gebouwde rijtuigen, zijn er twee bewaard gebleven bij musea. Een rijtuig is echter gesloopt.
- Stoomtrein Goes - Borssele (SGB)
De Stoomtrein Goes - Borssele (SGB) in Goes heeft de beschikking over de voormalige AB 7216.
AB 7216
In 1979 verwerft de Stoomtrein Goes - Borssele (SGB) het rijtuig 30 84 984 0 503-1, de oorspronkelijke AB 7216. Het kreeg bij de SGB het nummer A 138.
Op juni 2008 is het rijtuig weer in gebruik genomen, na een uitgebreide revisie. Het rijtuig is hierbij zoveel mogelijk teruggebracht naar de afleveringstoestand, waarmee het op 1931 in dienst kwam.
- Tramweg Stichting (TS)
De Tramweg Stichting (TS) in had de beschikking over de voormalige C 7204. Het rijtuig is in gesloopt.
C 7204
In 1968 verwerft de Tramweg Stichting het rijtuig B 6104, de oorspronkelijk C 7204. In 1969 is het rijtuig gesloopt.
Afleverdata
Rijtuigen AB 7201 tot en met AB 7221
| Nummer | Aflevering | In dienst | In revisie | Uit revisie | Ter zijde | Sloop(rit) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AB 7201 | 1928 | april 1969 | ||||
| AB 7202 | 1928 | 1940 | 1940 | |||
| AB 7203 | 1928 | 16 februari 1964 | april 1969 | |||
| AB 7204 | 1928 | 1945 | 1945 | |||
| AB 7205 | 1928 | 1951 | Vermist na WO II | |||
| AB 7206 | 1928 | september 1969 | ||||
| AB 7207 | 1928 | april 1969 | ||||
| AB 7208 | 1928 | april 1969 | ||||
| AB 7209 | 1928 | 1958 | ||||
| AB 7210 | 1931 | mei 1968 | ||||
| AB 7211 | 1931 | 1945 | 1945 | |||
| AB 7212 | 1931 | januari 1970 | november 1971 | |||
| AB 7213 | 1931 | januari 1970 | ||||
| AB 7214 | 1931 | 1940 | 1940 | |||
| AB 7215 | 1931 | november 1969 | juli 1987 | |||
| AB 7216 | 1931 | januari 1970 | n.v.t. (SGB) | |||
| AB 7217 | 1931 | 1951 | Vermist na WO II | |||
| AB 7218 | 1931 | januari 1970 | 1973 | |||
| AB 7219 | 1931 | januari 1970 | ||||
| AB 7220 | 1931 | 1951 | Vermist na WO II | |||
| AB 7221 | 1931 | 1940 | 1940 |
Rijtuigen C 7201 tot en met C 7206
| Nummer | Aflevering | In dienst | In revisie | Uit revisie | Ter zijde | Sloop(rit) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| C 7201 | 1928 | november 1968 | ||||
| C 7202 | 1928 | 1951 | Vermist na WO II | |||
| C 7203 | 1928 | november 1968 | ||||
| C 7204 | 1928 | november 1968 | 1969 | |||
| C 7205 | 1928 | november 1968 | ||||
| C 7206 | 1928 | november 1968 |